Itämeren tila lukeutuu yhteiskunnan ongelmiin, jotka ovat laajamittaisia ja tulevat maksamaan paljon. Kuva: Heidi Piiroinen / HS
Kotimaa|Itämeri
Hitaasti toipuva potilas
Itämeren tila on hälyttävä. Sen monimuotoisuus on uhattuna. Vesiensuojelun ansiosta Itämeri on kuitenkin onnistunut karistamaan maailman saastuneimman meren tittelinsä. Hyvä meren tila on silti vielä kaukainen haave, ja se vaatii mittavaa ajattelutavan muutosta.
Torstai on hernekeittopäivä. Alf Norkon lounas on kuitenkin vaarassa kylmetä, sillä Itämeri-tutkimuksen professori ei malta koskea annokseensa kertoessaan asiaansa.
Olemme Tvärminnen eläintieteellisen aseman ruokalassa, parikymmentä kilometriä Hangosta itään. Vuonna 1902 perustettu Tvärminne on Itämeren suurin rannikonläheiseen merentutkimukseen keskittynyt tutkimusasema.