Kyberrikoksista ilmoitetaan tutkijan mukaan heikosti poliisille – Uusi opas neuvoo yrityksiä tekemään kyberrikoksista poliisiasian matalalla kynnyksellä

Opas neuvoo kädestä pitäen, kuinka kyberrikoksen uhriksi joutuneen yrityksen pitää toimia.

Poliisin miekka Tampereen poliisiammattikorkeakoulun seinällä. Koulu on ollut mukana kirjoittamassa uutta opasta, joka neuvoo yrityksiä ilmoittamaan poliisille kyberrikoksista matalalla kynnyksellä.

Kyberrikos on poliisiasia ja kyberrikoksen kohteeksi joutumiseen kannattaa valmistautua. Näin neuvoo ensimmäinen suomalainen yrityksille suunnattu kyberrikostutkinnasta kertova opas.

Poliisiammattikorkeakoulun ja Jyväskylän ammattikorkeakoulun laatimassa oppaassa käydään ensimmäistä kertaa läpi, kuinka yrityksen kannattaa valmistautua mahdolliseen kyberrikokseen ja kuinka toimia sitten, kun se osuu kohdalle.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat