THL:n Salminen: Jos kisaturistien tuomat tartunnat eivät rajoitu lähipiiriin, edessä on rajoitusten kiristäminen – ”Silloin eivät riitä mitkään muodon vuoksi tehdyt sulut”

Mahdolliset rajoitustoimien kiristykset kohdistuvat THL:n Salmisen mukaan esimerkiksi baareihin ja terasseihin. Hän painottaa, että EM-kisaturistien on nyt noudatettava karanteenimääräyksiä.

Suomalaiskannattajia Suomi–Belgia-ottelussa Pietarissa maanantaina 21.6.

29.6.2021 19:40

Jalkapallon EM-kisaturistien Pietarista Suomeen tuomat koronatartunnat ovat herättäneet huolta epidemian uudesta ryöpsähtämisestä.

Pelkästään Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (Hus) kuntien asukkailla oli tiistaiaamuun mennessä todettu yhteensä 222 tartuntaa Venäjältä palanneilla matkailijoilla. Lisäksi 783 henkilöä on asetettu karanteeniin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat