Nelli Roos, 5, lähti päiväkodin sijaan ruokakauppaan töihin – Näin työssä käyvät vanhemmat ovat ratkaisseet lastenhoidon lakon aikana

Tiistaina alkanut opetusalan lakko sai vanhemmat tekemään pikaratkaisuja lastenhoidon järjestämiseksi.

Helsinkiläinen Kirsi Vuorinen tekee keittiön pöydän ääressä töitä samalla kun Henni, 2, ja Onni, 5, katsovat piirrettyjä tabletilta. Isoäiti on tullut Vuorisen kotiin hoitamaan lapsia, kun päiväkoti on kiinni kuntatyöntekijöiden lakon ajan.

4.5.2022 9:23

Helsinkiläinen Nelli Roos, 5, lähti tiistaiaamuna päiväkodin asemesta töihin.

Roosin äiti Johanna Juntunen työskentelee kassaosaston esimiehenä K-Supermarket Hertassa Helsingin Herttoniemessä. Hän päätti ottaa lapsensa mukaan töihin tiistaina, sillä kunta-alan lakon tiistaina alkaneen lakon vuoksi kaupunki oli ilmoittanut etukäteen, että kaupungin päiväkodeista vain osa pystyttäisiin pitämään auki.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat