Pitkä hellejakso loppuu pian koko maassa, kun lännestä työntyvä matalapaineen rintama tuo mukanaan ukkosia ja sateita.
Mikäli lämpimästä säästä haluaa ottaa ilon irti, kannattaa se tehdä tiistaina.
”Tänään [tiistaina] on vielä todennäköistä, että hellerajoille mennään maan itäosissa ja pohjoisessakin, mutta huomenna näin ei enää käy”, kertoo Ilmatieteenlaitoksen meteorologi Heikki Sinisalo.
Maan länsiosissa saattaa monin paikoin kastua jo tänään. Sade- ja ukkosrintama on tällä hetkellä Pirkanmaan yllä. Sieltä se liikkuu koti pohjoista.
Tulevina päivinä sadekuuroja on odotettavissa ”siellä sun täällä”.
”Ympäri maata liikkuu sadekuuroalueita, ja sää vaihtelee aika paljon päivästä toiseen”, Sinisalo sanoo.
Epävakaa sää tulee jatkumaan näillä näkymin ainakin ensi viikolle.
On mahdollista, että viikonlopun aikana Venäjältä työntyisi maan itäosiin lämpimämpää ilmaa. Ennuste on kuitenkin epävarma.
Metsäpalovaroitus on tällä hetkellä voimassa suuressa osassa maata.
Sateet voivat tuoda tilanteeseen muutoksia.
”Varoitukset eivät suorastaan poistu, mutta muutoksia tulee sen mukaan missä sataa. Etelässähän on nyt todella suuri maastopalojen riski, mutta runsaita sateita ei ole näille alueille näköpiirissä.”