Yhdysvaltojen ulkoministeriö on antanut suostumuksensa Suomen kanssa tehtäville mahdollisille ohjuskaupoille, uutistoimisto Reuters kertoo.
Kaupan arvo on noin 310 miljoonaa euroa, ja siihen kuuluu kahden ohjusmallin ja niihin liittyvien varusteiden myyminen. Suostumus koskee Sidewinder AIM-9 X block II -ilmataisteluohjuksia, joita voidaan laukaista ilma-aluksista, sekä AGM-154-mallin ilmasta maahan laukaistavia liitopommeja.
Suomen Yhdysvalloista hankkimat F-35-hävittäjät voivat käyttää Sidewinder-ohjuksia. Yhdysvaltojen asevoimat on Defense Update -julkaisun mukaan testannut myös kyseisten ohjusten laukaisua maanpäällisestä laukaisualustasta.
AGM-154-mallin liitopommit voivat puolestaan Yhdysvaltain laivaston mukaan kantaa mukanaan noin seitsemää eri räjähdelastia. Ne voidaan mahdollisesti myös laukaista joidenkin vihollisen ilmatorjuntakaluston kantaman ulkopuolelta. Pisin kantama pommeilla on lähes 130 kilometriä.