KYMMENEN minuutin kävelymatkan päässä Turun kauppatorilta sijaitsee keltainen puutalo, jonka pihalla loistaa puolukanpunainen teltta. Se ei ole keväästä innostuneiden lasten leikkipaikka eikä muukaan koriste vaan talon asukkaan Elina Partasen jokaöinen yösija kaupungin melskeen keskellä.
Elina Partanen nukkuu kesät talvet makeasti teltassa keskellä Turkua – Kesällä 2020 tapahtui kuitenkin välikohtaus, joka oli viedä yöunet
Luokanopettaja Elina Partanen telttailee Turun keskustan tuntumassa jo neljättä vuotta. Telttaöihin on mahtunut myös vaaratilanteita.
Punaisen teltan turvassa. Iltapäivän auringonpaiste lämmittää ilmaa niin, että turkulaisen Elina Partasen punaisessa teltassa on jo huhtikuussa keskikesän lämpötilat.