Kirjailija Tom Malmquistin avopuoliso kuoli juuri lapsen synnyttyä, pian kuoli myös isä –”Niin kauan kuin kirjoitin, he olivat yhä elossa”
Kirjailija Tom Malmquistin avopuoliso kuoli äkillisesti akuuttiin leukemiaan vain viikko parin tyttären syntymän jälkeen. Pian kuoli myös Malmquistin isä. Malmquistille kirjoittaminen oli tapa käsitellä surua. Tosipohjainen romaani Joka hetki olemme yhä elossa on vahva kuvaus kuolemasta ja rakkaudesta.
Kirjailija Tom Malmquistin työhuoneen seinällä on vieretysten kuvat puoliso Karinista ja tytär Liviasta. Malmquist toivoo, että tuoreen kirjan lukevat ymmärtävät sen avulla elämän rajallisuuden. ”Toivon, että lukijat kokevat itsensä vähemmän yksinäisiksi, vaikkeivät olisi edes kokeneet samaa.” Kuva: Magnus Laupa
Elina Kervinen HS
4.3.2017 2:00 | Päivitetty 5.3.2017 12:31
Karinin hymy on kuvassa lempeä. Aurinko paistaa, ollaan vesillä ja nuori nainen vaikuttaa onnelliselta.
Viereisessä kuvassa, ruotsalaiskirjailija Tom Malmquistin työhuoneen seinällä, hymyilee pikkutyttö Livia. Hän ehti saada nimensä äidiltään Karinilta tämän viime hetkillä.