Elokuvateatterit voivat meillä ja maailmalla hyvin – mutta miksi Finnkino terrorisoi omaa alaansa?
Teatterijätti ostaa pois kilpailijoita ja käyttäytyy aggressiivisesti: Maximista kaavaillaan ”Rivieran tappajaa”, koska elämyksellisyys on elokuvateatterien iso trendi.
Yksi Finnkinon valttikorteista on Helsingin Tennispalatsista ja Espoon Isosta Omenasta löytyvä huipputekniikalla ryyditetty Scape-sali. Kuva: Irene Stachon
Anton Vanha-Majamaa HS
15.7.2017 11:30
Muistatteko, kun kaikki väittivät elokuvateatterien kuolevan pois? Vielä pari vuotta sitten ennuste tuntui vääjäämättömältä.
Uhkia oli useita. Kotiteatterit, joiden tekniikka oli päivä päivältä parempaa ja edullisempaa. Suoratoistopalvelut, jotka toivat elokuvat suoraan kotisohville. Televisiosarjat, jotka olivat niin kauniita ja kunnianhimoisia, että niiden piti pyyhkiä elokuvilla lattiaa.