Maapallo on arkkitehdin asiakas, joten suunnittelijan on katsottava tulevaisuuteen – Venetsian arkkitehtuuribiennaali lisäsi yleisölle myös levähdyspaikkoja ja avasi saleihin uusia ikkunoita

Venetsian biennaalin irlantilaiset kuraattorit painottavat suunnittelijoiden vastuuta ihmisten elinpiirin laadusta. Jokainen toimeksianto pakottaa kuvittelemaan tulevien vuosien maailmaa.

Parhaillaan rakenteilla olevasta James Simon -galleriasta tulee Berliinissä uusi sisäänkäynti museosaarelle. Kokonaisuuden on suunnitellut David Chipperfield.

12.6.2018 2:00 | Päivitetty 12.6.2018 7:59

Arkkitehtuurin biennaaleja on järjestetty Venetsiassa 1980-luvun alusta saakka, vuorotellen taidebiennaalin kanssa. Nyt meneillään on jo 16. biennaali – ja vasta toista kertaa ohjelman ovat koonneet naiskuraattorit, irlantilaiset Yvonne Farrell ja Shelley McNamara. Heitä ennen ainoa biennaalia kuratoinut nainen on japanilainen Kazuyo Sejima vuonna 2010.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat