Elokuvateatteri Orionin toimintaan haetaan tukea joukkorahoituksella – ”Päivittäiset elokuvanäytökset alkavat helmikuussa”, lupaa Orionin uusi pyörittäjä
Mesenaatti-palvelussa haetaan vähintään 10 000 euroa muun muassa remontin loppuunsaattamiseen. Teatteriin on hankittu uusia digiprojektoreita, mutta esteettömäksi sitä ei saatu vieläkään.
Helsinkiläinen elokuvateatteri Orion hakee tukea toimintaansa joukkorahoituksella. Mesenaatti-palvelussa 21. tammikuuta alkaneen keräyksen tavoite on koota 10 000–36 000 euroa.
Joukkorahoitusmalleja on useita. Halutessaan voi lunastaa parinkymmenen euron elokuvalippupaketin tai ostaa Orion-hupparin tai muita keräilytuotteita. Tuhannella eurolla saa oman nimikkoistuimenkin.