Kulttuuri|Kirja-arvostelu
Miki Liukkonen rikkoo mieluummin kuin rakentaa – Hiljaisuuden mestari on äärimmäisen mielenkiintoinen, neuroottinen ja omapäinen romaani
Mammuttiromaani O:n jälkeen keskitetympi muoto tuo paremmin esiin Liukkosen huumorin ja kyvyn nopeisiin, absurdeihin leikkauksiin, Jukka Petäjä kirjoittaa.
Miki Liukkonen kirjoitti uuden romaanin. ”Ymmärrän myös niitä, jotka eivät jaksa lukea Hiljaisuuden mestaria”, Jukka Petäjä kirjoittaa.Kuva: Heidi Piiroinen / HS
Jukka Petäjä HS
13.4.2019 11:10 | Päivitetty 13.4.2019 14:43
Romaani. Miki Liukkonen: Hiljaisuuden mestari. WSOY. 359 s.
On varsin vaikeaa – mutta ennen kaikkea täysin turhaa – yrittää kertoa, mistä Miki Liukkosen romaanissa Hiljaisuuden mestari on lopultakin kyse.
Kaikesta ja ei-mistään. Kyllä. Näin ainakin voisi väittää, sikäli kuin meillä, kirjailijalla ja lukijalla, on jonkinmoinen yhteisymmärrys siitä, mitä nämä käsitteet tarkoittavat. Miki Liukkonen tosin antaa ymmärtää Hiljaisuuden mestarissa, että näin ei suinkaan aina välttämättä ole.
Artikkeliin liittyviä aiheita