Osku Pajamäki seisoo yhä suurten ikäluokkien kritiikkinsä takana: ”Maksajasukupolvilla on tiedossa vaikeat ajat”
Politiikkaan pääsee takaisin, jos sinne haluaa, sanoo 50-vuotias Paasitornin toimitusjohtaja.
Helsingin Siltasaareen vuonna 1908 valmistuneessa ja Helsingin työväenyhdistyksen omistamassa komeassa graniittilinnassa sijaitseva Paasitorni on mieluinen työpaikka Osku Pajamäelle. ”Saan olla mukana kehittämässä minulle rakasta Helsinkiä ja Hakaniemen aluetta.”Kuva: Henri Airo / HS
Tuomo Yrttiaho
6.6.2020 2:00
”Kuin isku vyön alle.”
Siltä koronavirusepidemia ja sitä seuranneet rajoitustoimet suoraan sanottuna tuntuivat, sanoo Paasitorni-kongressikeskuksen toimitusjohtaja Osku Pajamäki puhelimessa.
Paasitorni on kuin suomalainen matkailu- ja ravintola-ala pienoiskoossa: hotelli, viisi ravintolaa sekä erilaisia kokoustiloja. Siksi alaa kurittaneet rajoitukset ja yleinen epävarmuus iskivät rajusti.
Artikkeliin liittyviä aiheita