Ensi-iltansa viimein saanut Lehman-trilogia on kiihkeä karusellimatka länsimaisen taloushistorian ytimeen

Lehman-trilogia on koronan kurittama neljän teatterin yhteistyö, joka saa katsojan kiinnostumaan myös esityksen omasta tuotantomallista.

Philip Lehman (Timo Torikka) johtaa yhtiötä lukujen ja numeroiden avulla, hänen taustalla tanssivalla pojallaan Robertilla (Juha Sääski) on huomattavasti liukkaammat otteet.

2.8.2020 15:34

Puhenäytelmä

Lehman-trilogia. Teatteri Metamorfoosin yhteistuo­tanto Espoon kaupungin­teatterin, Tampereen Työväen Teatterin ja Suomen Kansal­listeatterin kanssa. Ensi-ilta Espoon kaupunginteatterin Revontulihallissa 1.8. Stefano Massinin näytelmän suo­mennos Elina Suolahti,Ohjaus Davide Giovanzana, sävellys ja äänisuunnittelu Maija Ruuskanen, ääni Tommi Koskinen, valot Pietu Pietiäinen, videot Joona Pettersson, lavastus ja puvut Tinde Lappalainen. Esiintyjät Timo Torikka, Jussi Lehtonen, Juha Sääski ja Maija Ruuskanen. ★★★★

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat