40 vuotta sitten syntyi punkyhtye, joka oli yhtä merkittävä kuin Sex Pistols, mutta harva on kuullut siitä – Yhtyettä johti poikkeuksellinen nainen

Punkyhtye X-Ray Spexin solisti ja biisintekijä Poly Styrene oli Britannian ensimmäinen ei-valkoinen nainen, joka johti menestynyttä rockbändiä. Kesti kuitenkin yli 40 vuotta, että hänen tarinansa saatiin valkokankaalle.

Brittimuusikko, laulaja-lauluntekijä Marianne Joan Elliott-Said eli Poly Styrene kuvattuna joulukuussa 1977.

Huhtikuussa 1978 punkartisti Poly Styrene äänestettiin englantilaisessa musiikkilehdessä vuoden seksisymboliksi.

Se oli vastoin kaikkea sitä, mitä hän halusi edustaa. Vastalauseena Styrene ajeli päänsä kaljuksi.

Ajoitus ei olisi voinut olla kutkuttavampi: Styrenen yhtyeen X-Ray Spexin oli määrä esiintyä rasisminvastaisessa jättikonsertissa Lontoon Victoria Parkissa seuraavana päivänä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat