Kaija Saariaho saapui hyvissä ajoin Aix-en-Provencen festivaalille seuraamaan Innocence-oopperan kenraaliharjoitusta torstaina.

Kouluampuminen Helsingissä on Kaija Saariahon ja Sofi Oksasen suurtyön lähtökohta, ja nyt se kantaesitetään Ranskassa – ”Ampuja ei ansaitse ääntä, vaan uhrit”

Kaija Saariahon ja Sofi Oksasen Innocence-ooppera kantaesitetään lauantaina Aix-en-Provencen festivaalilla Etelä-Ranskassa. Teos jatkaa Helsinkiin, Lontooseen, Amsterdamiin ja San Franciscoon.


| Päivitetty

Aix-en-Provence.

Säveltäjä Kaija Saariaho saapuu pyörätuolissaan Grand Theâtre de Provencen sisäänkäynnille. Liikkuminen on juuri nyt vaikeaa, mutta edes pandemia saati kävelyn 45 päivän ajaksi estävä pieni murtuma lantiossa eivät voi estää häntä.

Tätä hetkeä hän on odottanut lähes kymmenen vuotta.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat