Vappu ja Ilkka Taipale ovat tehneet satoja matkoja, joilla he ovat edistäneet rauhaa ja tasa-arvoa – Pohjoiskorealaisille pariskunta puhui ydinaseiden haitoista
Taipaleiden pariskunta on kiertänyt vuosikymmeniä maailmalla rauhan ja sosiaalisen kehityksen asioissa, joista he kertovat muistelmissaan Taipaleella.
Tasa-arvoasiain neuvottelukunta Tane ja Suomen Akatemia järjestivät Suomen ensimmäisen suuren naistutkimusseminaarin Säätytalolla tammikuussa 1980. Ilkka Taipaleen ympärillä Marja-Liisa Schwantz, Kaarina Vattula, Auli Hakulinen, Annlis Söderholm, Pirkko Niemelä ja Vappu Taipale. Kuva: Jorma Puusa / Lehtikuva
Monet silmäilevät nuoruuden ihanteitaan nyreästi, vähintään vähätellen: ne nyt olivat sellaista haihattelua, ajatus kulki pilvien tasolla… Ikään kuin ajan myötä löytyvä syvä ymmärrys olisi luonnostaan todistanut taannoiset päämäärät virheiksi.