Journalismin kuolema -kirjalla on harhaanjohtava otsikko, sillä journalismin kuolemaa siinä ei kuvata. Journalistit antakoot liioittelun anteeksi, sillä mediakriittisen teoksen kirjoittaja Katleena Kortesuokin antaa meille meidän klikkiotsikkomme anteeksi. Ne ovat hänen mielestään kiusallisia ja koomisia, mutta eivät journalismin suurin ongelma.
Viestintäkouluttajan mielestä toimittajat ovat tykästyneet niin paljon Sanna Mariniin, feminismiin ja uushenkisyyteen, että faktatkin ovat jääneet tarkistamatta
Katleena Kortesuo kirjoittaa journalismikritiikissään, että tunneuutisointi vie yhteiskunnallista keskustelua väärään suuntaan.
Katleena Kortesuo on viestintäkouluttaja ja tuottelias tietokirjailija, jonka uusin kirja käsittelee journalismin nykytilaa.