Lyhytdokumentti rescuekoirien saattokodista keskittyy siihen, mikä on hyvää ja onnellista

Kaisa Kumpulan Rescuekoira Luna -dokumentti kertoo lopulta enemmän koirakodin emännästä Heli Mäenpäästä kuin koirista.

8-vuotias Luna on yksi saattokodin asukkaista.

10.2. 2:00

Kymmeniä tuhansia vuosia sitten ihminen on koiran kesyttäessään luvannut pitää siitä huolen.

”Näiden kodittomien koirien suhteen me ollaan petetty se lupaus”, sanoo Lahnajärvellä rescuekoirien saattokotia pitävä Heli Mäenpää.

Yksi asukkaista on 8-vuotias Luna. Vammaiselle Lunalle ei löytynyt ottajaa sen kotimaassa Espanjassa, joten se päätyi Mäenpään hoteisiin. Kuuro ja huonosti näkevä koira oli aluksi epävarma uudessa ympäristössään, mutta ajan kanssa se oppi luottamaan muihin – ja ennen kaikkea itseensä.

Kaisa Kumpulan lyhytdokumentissa Rescuekoira Luna ei moralisoida alkusanoja pidempään vaan keskitytään siihen, mikä on hyvää ja onnellista. Lunan ja sen lajitovereiden lisäksi saamapuolella on myös Mäenpää, joka vuosien urbaanin elämän jälkeen kertoo löytäneensä paikkansa maaseudun rauhasta.

Lämminhenkinen dokumentti lipsuu lopulta kertomaan enemmän emännästä kuin tämän koirista.

Perjantai-dokkari: Rescuekoira Luna, TV1 ja Yle Areena

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat