Somerolla pääsee Rauli ”Badding” Somerjoen jalanjäljille – ”Raulin mielikuvitus oli rajaton”, muistelee sisko

Somerolla voi fiilistellä Rauli ”Badding” Somerjoen hengessä kesäkioskin, Badding-pysäkin ja haudan lisäksi tänä kesänä myös kotitalon luona. Talossa viettää kesäänsä Baddingin sisko Mailis Niemelä: ”On mukava nähdä, mistä kaikkialta Raulia tullaan muistelemaan.”

Mailis Niemelä löysi kotitalonsa remontissa palan vanhaa tapettia.

| Päivitetty

Somerolla pääsee monin tavoin muusikkolegenda Rauli ”Badding” Somerjoen (1947–1987) jalanjäljille. Kioskin, Badding-pysäkin ja legendan haudan lisäksi nyt myös talkoilla kunnostetulle kotitalolle voi mennä tutustumaan.

Someron Helsingintien varressa, 94 kilometriä Helsingistä ja yhdeksän kilometriä ennen Someroa, on pieni puinen kioski, joka on vetänyt kulkijoita vuosikymmeniä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat