Koronavirus on iskenyt arkeemme, terveyteemme ja talouteemme. Vientiriippuvaisissa pienissä maissa, kuten Suomessa, tilanne on vaikea: jos Euroopan talous ei toimi, vienti ei vedä. Siksi meille on tärkeää, että EU:n jäsenvaltiot ovat sopineet yhteisestä 750 miljardin euron vihreää siirtymää edistävästä elpymispaketista. Suomi saa tästä paketista noin 3,2 miljardia euroa, jonka tarkoituksena on vauhdittaa kriittisiä tulevaisuuteen tähtääviä investointeja.
Maria Ohisalo ja Krista Mikkonen: Vähintään puolet EU:n elpymisvälineen 2,3 miljardin euron rahoituksesta käytetään ilmastonmuutoksen torjuntaan ja vihreään siirtymään
Tulemme tekemään mittavia panostuksia hiilineutraalia yhteiskuntaa edistäviin teollisuuden vähähiilisyyden investointeihin, energiajärjestelmän uusimiseen, infrahankkeisiin ja digi-investointeihin.