Yli 60-vuotiaan on aivan turha hakea töitä

Yritykset eivät halua vanhoja työntekijöitä eivätkä varsinkaan naisia.

Jatkuvasti kirjoitetaan, että eläkeläisissä olisi suuri työvoimapotentiaali (muun muassa HS 30.3.). Niin luultavasti olisi, jos työnantajat ottaisivat eläkeläisiä töihin. Minut irtisanottiin 60-vuotiaana. Sen jälkeen on ollut aivan turha hakea töitä, koska yritykset eivät halua vanhoja työntekijöitä eivätkä varsinkaan naisia.

Suomessa tarvitaan työnantajilta asennemuutosta, jotta yli 60-vuotiaat saavat töitä, jopa me yli 65-vuotiaat. Halua työntekoon olisi, mutta kuka jaksaa hakea töitä, kun eläkkeellä oleviin suhtaudutaan alentavasti?

Outi Saarinen

eläkeläinen, Hämeenlinna

Lukijan mielipiteet ovat HS:n lukijoiden kirjoittamia puheenvuoroja, joita HS:n toimitus valikoi ja toimittaa. Voit jättää mielipidekirjoituksen tai tutustua kirjoitusten periaatteisiin osoitteessa www.hs.fi/kirjoitamielipidekirjoitus/.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Luetuimmat - Mielipide