Nautin uusista makuelämyksistä ja kävisin mielelläni maistelemassa kaikkea uutta pääkaupunkiseudun lukuisissa ravintoloissa. Ravintolassa käyminen on kuitenkin lähes poikkeuksetta kuluttava ja epämiellyttävä kokemus, koska ravintolat ovat äärimmäisen meluisia paikkoja.
Ruuasta nautiskelu peittyy melun aiheuttamaan stressiin, eikä kumppanin kanssa keskustelu onnistu huutamatta. Käy sääliksi henkilökuntaa, joka altistuu melulle joka päivä. Miksei ravintoloita rakenneta akustiikaltaan järkevämmiksi? Onko pääkaupunkiseudulla ravintoloita, joissa pärjää ilman korvatulppia?
Jasmin Luostarinen
Vantaa
Lukijan mielipiteet ovat HS:n lukijoiden kirjoittamia puheenvuoroja, joita HS:n toimitus valikoi ja toimittaa. Voit jättää mielipidekirjoituksen tai tutustua kirjoitusten periaatteisiin osoitteessa www.hs.fi/kirjoitamielipidekirjoitus/.