Alkuperäisen Resident Evilin luojan uutuuspeli paljastuu nihkeän alun jälkeen pieneksi helmeksi – Ghostwire: Tokyo on omaleimainen avoimen maailman toimintaseikkailu

Resident Evil -pelinero perusti studion, koska halusi jotain omaa ja pysyvää. Aluksi tehty The Evil Within -kauhusarja herätti mielenkiinnon, mutta piinaavan paranormaali Ghostwire: Tokyo lunastaa lupaukset.

Ghostwire: Tokio on vahvoja kauhuelementtejä sisältävä toimintaseikkailu, joka ammentaa japanilaisista kansantaruista ja uskomuksista.

Ghostwire: Tokyo

Kehittäjä: Tango Gameworks. Julkaisija: Bethesda Softworks. Saatavilla: PC ja PS5. Testattu: PS5. ★★★★

Maailman vilkkain kadunylityspaikka on hiljentynyt. Tavallisesti tässä Tokiossa sijaitsevassa Shibuyan kaupunginosan kuuluisassa Shibuya Scramble -risteyksessä on totuttu, että läpi kulkee viikossa liki kaksi miljoonaa ihmistä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat

Nyt.fi luetuimmat