Työmarkkinoiden keskitetty sopimiskulttuuri on tehnyt pitkään kuolemaa. Kohti loppua on menty askel askeleelta ja ilman selvää yksittäistä päätöstä, joka tappaisi vanhan toimintatavan. Eteenpäin prosessia ovat vieneet työnantajat. Jokaisen liikahduksen jälkeen työnantajat ovat silti kiitelleet sopimisen kulttuuria ja varoneet sanomasta, että he haluaisivat ajaa kohti loppua myös työehtosopimusten yleissitovuuden.
Työntekijöiden etujärjestöt jäävät yksin keinulaudalle
Työmarkkinoiden keskitetty sopimiskulttuuri on tehnyt pitkään kuolemaa. Kohti loppua on menty askel askeleelta, ilman selvää yksittäistä päätöstä, joka tappaisi vanhan toimintatavan. Eteenpäin prosessia on vienyt työnantajaosapuoli.
Keskusjärjestöjen johtajia on tulevaisuudessa yhä vaikeampaa saada samaan kuvaan saman pöydän ääreen. Kilpailukykysopimuksen allekirjoituksessa se onnistui kesällä 2016.