Biden ja Putin hakevat tapaamisellaan kahden ydinasejätin suhteisiin vakautta

Euroopan unionin jäsenmaiden yhteinen Venäjän-politiikka on hukassa. Se lisää riskiä, että EU on suurvalloille lähinnä pelinappula.

Yhdysvaltojen ulkoministeri Antony Blinken ja Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov pohjustivat viime viikolla Arktisen neuvoston kokouksen yhteydessä Reykjavikissa myös maiden presidenttien tapaamista.

Kun Yhdysvaltojen presidentti Joe Biden ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapaavat 16. kesäkuuta Sveitsin Genevessä, maiden suhteet ovat huonoimmillaan sitten kylmän sodan.

Lista syistä on lohduton: Krimin miehitys ja Itä-Ukrainan sota, Venäjän kyber­iskut ja sekaantuminen Yhdysvaltojen vaaleihin, oppositio­poliitikko Aleksei Navalnyin murha­yritys, Putinin tuki Valko-Venäjän itsevaltiaalle Aljaksandr Lukašenkalle.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?