Pääkirjoitus|Pääkirjoitus
Suomen valinta muuttaa suhdetta Yhdysvaltoihin, valitsi Suomi sitten amerikkalaisen tai eurooppalaisen hävittäjän
Turvallisuus- ja puolustuspolitiikka ei ole nollasummapeliä, eikä Suomen suhde Yhdysvaltoihin ole kiinni vain siitä, hankkiiko Suomi amerikkalaisen vai eurooppalaisen hävittäjän. Silti kymmenen miljardin euron asekauppa syventäisi suhdetta.
Puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk) vieraili marraskuussa Satakunnan lennostossa Pirkkalassa. Kuva: Petri Huhtinen / Aamulehti
9.12.2021 2:00 | Päivitetty 9.12.2021 6:51
Suomi tekee poikkeuksellisen suurta puolustushankintaa poikkeuksellisen yksimielisessä poliittisessa ilmapiirissä. Hävittäjäkauppa osuu kuitenkin suuren epävarmuuden aikaan.
Turbulenssia riitti myös kolmisenkymmentä vuotta sitten, kun Suomi edellisen kerran hankki hävittäjiä. Neuvostoliitto romahti, ja alkoi Suomen tie kohti EU-jäsenyyttä. Nyt maailmanjärjestystä piirtävät uusiksi Yhdysvallat ja Kiina.