Hiilidioksidin talteenotto alkaa kannattaa

Suomen kallioperä ei sovellu hiilidioksidin varastointiin, mutta hiilidioksidin voi myös ottaa hyötykäyttöön.

Helsingin Salmisaaren voimalan piipuista tupruaa hiilidioksidia enää pari vuotta. Hiilivoimalan toiminta loppuu vuoteen 2024 mennessä.

27.12.2021 16:30

Hiilidioksidin talteenottoa on jo pitkään kaavailtu yhdeksi keinoksi vähentää ilmastoa lämmittäviä päästöjä, mutta toistaiseksi talteen otetaan vasta promille hiilidioksidipäästöistä.

Nyt päästöoikeuksien hinnat ovat nousseet sille tasolle, että hiilidioksidin talteenotto ja varastointi alkaa käydä kannattavaksi. Näin on laskettu Rotterdamin satamassa, jonka suuret öljynjalostamot ja muut teollisuuslaitokset tuottavat hiilidioksidipäästöjä yhteensä jopa puolet siitä mitä koko Suomi vuodessa (HS 27.12.).

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?