Sukupuuton partaalla oleva ankerias ansaitsee rauhoituksen

Ankeriaan suojelun tehostaminen on tarpeen, sillä laji on sukupuuton partaalla. Myös monien muiden uhanalaisten lajien säilyminen edellyttää kansainvälisiä rajoituksia. Suomessakin riistalajien joukossa on uhanalaisia lintuja.

Ankerias luokitellaan Suomessa äärimmäisen uhanalaiseksi lajiksi. Sen kanta on romahtanut koko Euroopassa.

Ankeriaan rauhoitusta tehostetaan. Äärimmäisen uhanalaiseksi luokitellun lajin kalastus kielletään koko vuodeksi heinäkuuta lukuun ottamatta. Kalastuskielto kattaa ankeriaan suurimman vaelluksen ajankohdat.

Valtioneuvosto on vahvistanut asetusmuutoksen, jossa rauhoitusaika on pidempi kuin EU-asetus vaatii. Rauhoituksen tehostaminen on tarpeen, sillä Suomessa aikaisemmin voimassa ollut keskitalven rauhoitusaika ei riitä turvaamaan ankeriaan kutuvaellusta.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?