Maailma siirtyy uuden makrotalouspolitiikan aikaan, ennustaa arvostettu talousmedia The Economist. Sen mukaan uusi käänne on maailmantalouden historiassa yhtä merkittävä kuin aikoinaan keynesiläisen talouspolitiikan tulo toisen maailmansodan jälkeen. Silloin tavoitteeksi asetettiin, että valtiot elvyttäisivät matalasuhdanteessa ja kiristäisivät rahahanoja korkeasuhdanteessa. Seuraava suuri käänne koettiin globalisaation ja vapaiden markkinoiden aikakaudella, kun markkinoiden toivottiin ratkaisevan talouden ja tehokkuuden ongelmia ilman valtioiden vaikutusta.
Talouden uusi aikakausi alkoi jo
Yhden totuuden maassa uusiin aatteisiin on vaikea tarttua ajoissa. Sosiaalisen median vaikutus politiikan tekemiseen voi halvaannuttaa kansakuntaa entisestään.
Uusi makrotalouden aikakausi on jo alkanut, The Economist arvioi. Kuvassa Torronsuon näkötorni syksyisenä sumuisena aamuna auringon noustessa.