Aika ajoi perustulon ohi

Sosiaaliturvaa uudistetaan nyt mieluummin vanhaa korjaamalla kuin uutta rakentamalla. Sosiaaliturvakomitea esittää viiden syyperusteisen etuuden yhdistämistä, mutta perustulolla ei näytä olevan etenemisen edellytyksiä.

Sosiaaliturvakomiteaan kuuluvat kansanedustajat Katri Kulmuni (kesk), Arto Satonen (kok) ja Tarja Filatov (sd) esittelivät puolueidensa näkemyksiä tulevaisuuden sosiaaliturvasta tiistaina komitean tiedotustilaisuudessa.

2.2. 16:30

Monimutkainen. Epäjohdonmukainen. Vaikeasti ennustettava. Ristiriitainen. Byrokraattinen. Vaikeaselkoinen.

Siinä Suomen sosiaaliturvajärjestelmästä käytettyjä luonnehdintoja, joita pilkahtelee myös tällä viikolla hyväksytyssä sosiaaliturvakomitean välimietinnössä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?