Tuottaja Riina Hyytiä, 50, johtaa naisten tarinoihin keskittynyttä filmiyhtiötä, jonka elokuvat ja tv-sarjat keräävät miljoonayleisöjä
Dionysos-tuotantoyhtiön johtajaa Riina Hyytiää kiinnostaa sukupuolen ja vallan suhde.
Dionysos Filmsin Kalliossa sijaitseva toimisto on Riina Hyytiän näköinen. Entinen punkkari johtaa ja tuottaa naisten tv-sarjoja ja elokuvia. ”Soittamisen kautta löysin kautta itseni, sillä en ollut fani enkä kenenkään puoliso”, teininä tyttöbändi PIM:n riveissä musisoinut Hyytiä sanoo.Kuva: Aku Isotalo / HS
Jaana Rinne
25.3.2019 2:00 | Päivitetty 25.3.2019 10:16
Jotkut ihmiset eivät vanhene vaan keräävät kerroksia. Dionysos Filmsin toimitusjohtaja, elokuva- ja tv-tuottaja Riina Hyytiä kuuluu heihin.
”Lapsuudessani viisikymppistä pidettiin täytenä mummona, mutta tämä ikä tuntuu makealta. Mukana on monta elämänvaihetta: töölöläiskakara, Lepakon punkkari, elokuvaopiskelija, tuottaja, tohtori ja äiti.”
Artikkeliin liittyviä aiheita