Päivän lehti 29.9.2018|Lauantaivieras
Suomi voi vielä kaatua takaisin pohjalle, varoittaa Petteri Orpo
Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok) sanoo, ettei 2020-luvulla tule olemaan yhtään jakovaraa, vaikka valtion velkaantuminen päättyy ensi vuonna.
Politiikan eri näkemykset ovat törmäyskurssilla, arvioi Petteri Orpo (kok). ”Suomellakin on vaara ajautua konflikteihin ja lyhytikäisiin hallituksiin, jos erilaisilla ideologioilla varustetut ihmiset eivät enää kykene yhteistyöhön.” Kuva: Juhani Niiranen / HS
Teemu Luukka HS
29.9.2018 2:00 | Päivitetty 29.9.2018 7:06
Valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok) etsii tuskaisen näköisenä sanojaan, kun hän vastaa syyskuun loppupuolen poliittisia kiemuroita koskeviin kysymyksiin.
Pariin viikkoon on mahtunut paljon. Kokoomus ja keskusta ovat olleet toistensa kurkussa, ay-liike on julistanut lisää poliittisia työtaisteluja ja Turun saaristossa pieni armeijallinen poliiseja iski Airiston Helmi -nimisen yhtiön kiinteistöihin. Ja yllätys, yllätys, sosiaali- ja terveyshuollon uudistus sote junnaa jälleen.