Putinin ideologiksi väitetty Suur-Venäjän mainos­mies puhuu Helsingissä, kun EU:n hybridi­keskus aloittaa: ”Ajankohta ei varmasti ole sattumaa”

Alexander Dugin on Yhdysvaltojen pakotelistalla. Viime vuonna hänellä oli vaikeuksia päästä Kreikkaan. Hänen vierailunsa järjestää EU:n hybridikeskuksen mainetta jo aiemmin haittaamaan pyrkinyt Johan Bäckman.

Venäläinen politologi, Moskovan valtionyliopiston professori Aleksandr Dugin vieraili Helsingissä toukokuussa 2014.

10.4.2017 19:46

Entinen yliopistoprofessori ja Venäjän presidentin Vladimir Putinin hallinnon keskeiseksi ideologiksi väitetty Alexander Dugin pitää esityksen Helsingissä samana päivänä, kun EU:n, Naton ja usean osallistujamaan edustajat juhlistavat EU:n hybridiuhkien torjuntakeskuksen perustamista.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat