Alkaako nyt aivoton työhakemusten tehtailu? Heikkenevätkö vaikeimmin työllistyvien tuet? – HS käy läpi uusien työttömyyslakiesitysten keskeisiä kohtia

Hallitus on saanut valmiiksi kaksi lakiesitystä, jotka muuttaisivat merkittävästi työttömyysturvaa. Heikoimmassa asemassa olevien työttömien työttömyysturva todennäköisesti heikkenee.

Työnhakijoita ei vuoden 2019 alusta lähtien enää palvele TE-toimistot, vaan maakunnat.

Saako työtön tulevaisuudessa täyden työttömyystuen, kunhan hän tehtailee riittävästi vaikka järjettömiäkin työhakemuksia? Onko valtion pakko järjestää tukitöitä? Heikkenevätkö heikoimmassa asemassa olevien tuet?

Muun muassa näitä kysymyksiä monet ovat esittäneet sen jälkeen, kun Helsingin Sanomat julkaisi uutiset hallituksen kaavailemista työttömyysturvan muutoksista viime viikolla ja tämän viikon maanantaina.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat