Perussuomalaisten teettämä kyselytutkimus: Lähes 60 prosenttia suomalaisista haluaisi käännytyspäätöksen saaneet säilöön – Halla-aho: ”Paljastaa, että olisimme hyvin mahtuneet hallitukseen”
Selvä enemmistö eli 67 prosenttia hallituspuolueiden kannattajista tahtoisi, että käännytyspäätöksen saaneet turvapaikanhakijat otetaan heti talteen, ilmenee Kantar TNS:n kyselytutkimuksesta.
Enemmistö suomalaisista haluaisi, että käännytyspäätöksen saaneet turvapaikanhakijat pannaan heti säilöön odottamaan palautusta kotimaahansa tai lähtömaahan.
Kanta ilmenee perussuomalaisten Kantar TNS:llä teettämästä kyselytutkimuksesta, joka tehtiin lokakuun alussa. Vastaajia oli 1 227, joista naisia 611 ja miehiä 616. Kyselytutkimuksissa on aina virhemarginaali, joka on tyypillisesti muutamia prosenttiyksikköjä.