Tampereen uuden jätti­yliopiston vallanjaosta syntyi kova kamppailu – vasemmistoliiton Andersson ja Kontula tekivät hallitukselle kirjallisen kysymyksen

Tampereen yliopiston rehtorin Liisa Laakson mukaan yliopiston johto pitää ehdotettua johtosääntöluonnosta lainvastaisena. Johdossa pelätään, että uuden suuryliopiston linjasta tulevat päättämään liiaksi yritysmaailman edustajat.

Tampereen yliopisto ja Tampereen teknillinen yliopisto yhdistyvät niin sanotussa Tampere 3 -hankkeessa uudeksi säätiöyliopistoksi, josta tulee myös Tampereen ammattikorkeakoulun pääomistaja.

7.2.2018 8:27 | Päivitetty 8.2.2018 7:59

Tampereen tulevan säätiöyliopiston johtosäännöstä on syntynyt kova kamppailu.

Kiista on vaikeaselkoinen, mutta perimmiltään siinä on kyse yliopistojen autonomiasta ja siitä, kuka käyttää yliopistossa valtaa. Tampereen yliopiston johdossa pelätään, että uuden suuryliopiston linjasta tulevat päättämään liiaksi yritysmaailman edustajat.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat