Suomi, Ruotsi ja USA allekirjoittavat kolmenvälisen aiejulistuksen puolustusyhteistyöstä – Jussi Niinistö tapaa puolustusministerikollegansa Washingtonissa
Eduskuntaa informoitiin kaikessa hiljaisuudessa valmistellusta sopimuksesta 19. huhtikuuta. Tutkijan mielestä aiejulistus on merkittävämpi asiakirja kuin päältä katsoen näyttää.
Suomen, Ruotsin ja Yhdysvaltain puolustusministerit: Jussi Niinistö (vas.), Peter Hultqvist ja James Mattis. Kuva: Emmi korhonen / Lehtikuva, Ints Kalnins / Reuters ja Aaron Bernstein / Reuters
PuolustusministeriJussi Niinistö (sin) allekirjoittaa tiistaina Washingtonissa yhteisen puolustusyhteistyön aiejulistuksen Yhdysvaltain puolustusministerin James Mattisin ja Ruotsin puolustusministerin Peter Hultqvistin kanssa.