Tutkimukseen yllättävän suuri lisärahoitus: Sadan miljoonan pottia jaetaan korkeakouluille ja yrityksille
Suurin osa potista eli liki 70 miljoonaa euroa on menossa Tekesin eli nykyisen Business Finlandin valtuuksiin myöntää avustuksia korkeakouluille ja yrityksille. Myös Suomen Akatemian pysyvä rahoitus kasvaisi 25 miljoonaa euroa.
Hallitus aikoo edistää tutkimusta noin sadan miljoonan euron lisämäärärahan turvin.Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva
Marjukka Liiten HS
29.8.2018 14:00
Vaatimukset tutkimus- ja innovaatiorahoituksen kohentamisesta eivät ole kaikuneet ihan kuuroille korville, sillä hallitus esittää siihen noin sadan miljoonan euron pysyvää lisäystä budjettiriihessään.
Määrärahoja on jaossa opetus- ja kulttuuriministeriön, työ- ja elinkeinoministeriön sekä sosiaali- ja terveysministeriön hallinnonaloilta.
Artikkeliin liittyviä aiheita