Sisäministeriö nuijii pikavauhdilla poliisille pääsyä arkaluontoisiin potilastietoihin – ”Olen aika tyrmistynyt tästä”, sanoo lääkäriliiton toiminnanjohtaja
Asiantuntijoiden mukaan sisäministeriön kiireellä ajama muutos murentaisi terveydenhuollon toimintaa ja voisi vaarantaa potilaita.
Lääkäriliiton toiminnanjohtajan Kati Myllymäen mukaan valmisteilla oleva esitys vaarantaisi potilaan ja lääkärin luottamussuhteen. Husin hallintoylilääkäri Lasse Lehtonen katsoo, että terveydenhoitojärjestelmä ei voi ryhtyä kontrolloimaan rikoksia. Kuva: Juhani Niiranen / HS, Shutterstock & Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Paavo Teittinen HS
6.11.2018 2:00 | Päivitetty 6.11.2018 16:27
Sisäministeriö haluaa merkittävästi laajentaa poliisin pääsyä arkaluonteisiin potilastietoihin.
Ministeriö on edistänyt lainmuutosta kaikessa hiljaisuudessa, ja sitä yritetään nyt viedä läpi kovalla kiireellä. Esityksen pitäisi olla eduskunnassa jo kuukauden päästä.