Kyselyt povaavat laitaoikeistolle menestystä eurovaaleissa: pystyykö se yhdistämään voimansa ja kääntämään EU:n suunnan?
”On paha paikka tehdä yhteistyötä, jos kaikki ajavat vain kansallista etua”, arvioi Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen keskuksen johtaja Juhana Aunesluoma.
Italian Lega-puolueen johtajan Matteo Salvinin (2. oik.) huhtikuun alussa kokoonkutsumassa oikeistopopulistipuolueiden tapaamisessa Milanossa oli mukana myös perussuomalaisten Olli Kotro (vas.), Saksan AfD:n Jörg Meuthen ja Tanskan Kansanpuolueen Anders Vistisen. Kuva: Carlo Cozzoli / LaPresse
Kansallismieliset puolueet eri puolilla Eurooppaa uhkuvat nyt itseluottamusta. Kannatuskyselyt povaavat niille menestystä toukokuun lopussa pidettävissä eurovaaleissa.
Italian varapääministeri, oikeistopopulistisen Legan puheenjohtaja Matteo Salvini rakentaa ympärilleen kansallismielisten ja maahanmuuttovastaisten puolueiden ryhmää, jonka on vaalien jälkeen tarkoitus tarttua EU:n ruoriin ja kääntää unionin kurssi.