Al-Holin leirin suomalaislasten ja -äitien kohtalosta noussut mylläkkä ylitti kaikki järjelliset mitat ja rajat. Kyse ei ole missään suhteessa sellaisesta kansakunnan kohtalonkysymyksestä kuin metakan määrästä ja äänen kovuudesta olisi voinut päätellä. Kolmisenkymmentä pikkulasta eivät maata kaada, tuotiin heidät Suomeen tai ei, äiteineen tai ilman äitejään.
Kolmisenkymmentä pikkulasta ei maata kaada – al-Holista noussut suhteeton metakka kertoo, miten perussuomalaisten pelosta on tullut politiikan vedenjakaja
Perussuomalaisille al-Holin lapset ja äidit ovat kuin taivaasta kultatarjottimella laskettu joululahja. Heidän motiivejaan ei tarvitse arvailla. Mutta miksi heidän tuekseen riensivät myös muut oppositiopuolueet? kysyy Yrjö Rautio kolumnissaan.