Kommentti: Yhdysvaltalainen yritys imuroi somesta kolme miljardia kasvokuvaa ja myi ne poliisille – tapaus kertoo siitä, millaisia haasteita teknologian sääntelyllä on

Pienellä tekoälyfirmalla on käsittämättömän suuri tietopankki kasvoistamme, ja se, mitä yhtiöstä tiedetään, osoittaa, miksi tekoälyn tekemä automaattinen kasvojentunnistus tarvitsee pikaisesti sääntelyä.

Tekoälyn ja algoritmien tekemään profilointiin ja tunnistamiseen liittyy valtavasti kysymyksiä ja eettisiä ongelmia.

Euroopan unionin komissio harkitsee kieltävänsä viideksi vuodeksi tekoälyllä operoivien kasvojentunnistustekniikoiden käytön julkisilla paikoilla. Aikeet kertovat siitä, että kasvojentunnistukseen liittyvät riskit ja lainsäädäntöpuutteet otetaan vakavasti. Saattaa kuitenkin olla, että kasvot menetettiin jo.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat