Kymmenen vuoden ministerirupeaman tehnyt Paula Risikko ei tyytynyt politiikan ylijäämäpaikkoihin: ”Ihme kyllä nautin kaikista niistä pirullisista ongelmista, joita täytyy ja saa olla ratkaisemassa”
Kansanedustaja Paula Risikko on ollut mukana viidessä eri hallituksessa. ”Vasta ministeriputken jälkeen olen huomannut, kuinka tiukoilla olin silloin tällöin ollut”, Risikko tunnustaa.
Pohjalaisuus paistaa läpi Paula Risikon olemuksesta – vaan miten hän itse määrittelisi tuota ominaisuutta? Kansanedustaja miettii hetken, vain lyhyen hetken.
”Moomma ittellisiä”, hän aloittaa murrenäytteellä. ”Pohojalaasis on myänteestä kateutta, että mitä meillä ei oo, se teherähän. Periksiantamatoonta yrittäjäkansaa.”