Valtakunnansyyttäjä Toiviainen tv-puheita koskevasta esitutkinnasta: ”On Räsäsen kannalta oikeudenmukaista, että tässä toimitaan asianmukaisella tavalla”
Poliisi päätti aiemmin, että asiassa ei aloiteta esitutkintaa. Toiviaisen mukaan hän määräsi esitutkinnan kuitenkin aloitettavaksi kun kävi ilmi, että poliisi ei ollut katsonut nauhoja ennen päätöstään.
Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen mukaan asianmukainen selvitys on tehtävä ennen kuin hän tekee ratkaisun. Kuva: Vilma Rimpelä / HS
Sanna Nikula STT, Viivi Salminen STT, Elli-Alina Hiilamo HS
15.7.2020 18:15 | Päivitetty 15.7.2020 19:53
Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen haluaa lomaltaan oikoa väärinkäsityksiä, joita hänen mukaansa liittyy kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) tv-puheista tekeillä olevaan esitutkintaan.
Toiviaisen mukaan hän määräsi esitutkinnan juuri siksi, että poliisi hankkii ja tutkii kyseiset nauhat, jotta hän syyttäjänä pystyy tekemään oikean ratkaisun. Toiviaisen mukaan poliisin on katsottava nauhat ja selvitettävä asia kunnolla.