Haaviston ei pitäisi jatkaa tehtävässään, arvioivat Halla-aho ja Essayah MTV:n tentissä – Ohisalo ei kommentoi ”keskeneräisiä asioita”
Eduskuntapuolueiden johto kohtasi MTV:n tentissä Helsingissä. Aiheena oli esimerkiksi ulkoministeri Pekka Haavistoa koskeva rikosepäily.
Vihreiden puheejohtaja Maria Ohisalo ja kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah MTV:n SuomiAreenan puheenjohtajatentissä Helsingissä. Kuva: Jussi Nukari
Elli-Alina Hiilamo HS
15.7.2020 21:55
Oppositiopuolue perussuomalaisten puheenjohtajan Jussi Halla-ahon ja kristillisdemokraattien puheenjohtajan Sari Essayahin mukaan ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr) ei ole viisasta pysyä tehtävässään häntä koskevan rikosepäilyn takia.
Halla-ahon mukaan olisi epärehellistä sanoa, etteikö tutkinta vaikuttaisi hänen uskottavuuteensa ja tehtävien hoitamiseen.