”Rokotus­järjestyksen muuttamista voidaan pohtia, kun riski­ryhmät ovat saaneet rokote­suojan”, sanoo THL:n yli­lääkäri Hanna Nohynek

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Antti Rinne (sd) kehotti pohtimaan mallia, jossa koronarokotuksia painotettaisiin suurten tartuntamäärien alueille. Nohynekin mukaan eron pitäisi olla huomattava, jotta alueellinen painotus olisi perusteltu.

THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek sanoo, että rokotusjärjestyksen muuttaminen vaatisi perusteellisen keskustelun ja mahdollisesti myös valtioneuvoston asetuksen muutoksen.

20.2.2021 15:36 | Päivitetty 20.2.2021 15:58

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Hanna Nohynek kannattaa ajatusta, että koronarokotteiden antamisjärjestystä pohditaan uudelleen tartuntatilanteen alueellisen kehityksen perusteella.

Hänen mukaansa aiheesta on syytä käydä perusteellinen keskustelu, mutta rokotusjärjestyksen muuttaminen ei silti vielä tule kyseeseen.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat