Oppositio ei pidä ulkona liikkumisen rajoittamista järkevänä – Kokoomuksen Kai Mykkänen varoittaa hallitusta vauhtisokeudesta

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho pelkää, että jos ulkona tapaaminen kiellettäisiin, ihmiset ryhtyisivät tapaamaan toisiaan sisätiloissa.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen (vas.) ja perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.

| Päivitetty

Oppositiopuolueet perussuomalaiset, kokoomus ja kristillisdemokraatit eivät ainakaan tällä hetkellä pidä mahdollisia ulkona liikkumisen kieltoja järkevinä.

HS kertoi tiistaina Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) suosittelevan, että hallitus alkaisi pikaisesti valmistella ulkona liikkumisen rajoittamista Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat