Tutkijat eivät tunnista Kirsi Pihan kuvaamaa oikeistopopulismia: ”En ole tätä Häkkäsen politiikassa nähnyt”
Kokoomuksen pormestariehdokkuudesta luopunut Kirsi Piha avasi HS:n haastattelussa ja pamfletissaan päätöksensä taustoja. Tutkijan mukaan menestys kuntavaaleissa osoittaa, ettei puolueen johto ole ongelma.
Politiikan tutkijat Johanna Vuorelma (vas.) ja Ilkka Ruostetsaari. Kuva: Mika Ranta / HS ja Jussi Nukari / Lehtikuva
Elina Kervinen HS
5.7.2021 15:33 | Päivitetty 5.7.2021 17:44
Kokoomuksen pormestariehdokkuudesta viime keväänä yllättäen luopunut Kirsi Piha kertoi viikonloppuna HS:n haastattelussa ja julkaisemassaan pamfletissa päätöksensä taustoja.
Piha viittasi muun muassa siihen, että kokoomuksella on ”ruma salaisuus”, toisin sanoen äänekäs oikeistopopulistinen vähemmistö, jonka henkinen ote puolueesta on luja.