Politiikka|Tavaraliikenne
Venäjän suurlähetystöltä tiedote ilman perusteluja: Puukuljetukset lopetetaan Saimaan kanavassa ja usealla rajanylityspaikalla
Helsingin Sanomat kertoi keskiviikkona, että Venäjä on lopettamassa Saimaan kanavan tullipisteen toiminnan. Suomen ulkoministeriö on ollut ihmeissään Venäjän päätöksestä, eivätkä venäläiset ole antaneet päätökselleen mitään perusteluja.
Venäjä vahvisti torstaina, että raakapuun kuljetukset loppuvat Saimaan kanavassa marraskuun alussa. Kuva: Jukka Ritola / Aamulehti
Jarmo Huhtanen HS
21.10.2021 21:38
Venäjä rajoittaa tiettyjen tavararyhmien kuten raakapuun kuljetuksia eräiden Suomen ja Venäjän välisten raja-asemien kautta.
Venäjän Suomen-suurlähetystö tiedotti asiasta torstaina, koska tilannetta on ihmetelty Suomen viestimissä.
Tiedotteen mukaan ainakin raakapuun kuljetukset loppuvat marraskuun alussa muun muassa Saimaan kanavassa.